Vremenska Prognoza

September 23, 2011

PEKMEZ OD NELJUŠTENIH ŠLJIVA I BRESAKA


Džem je neka srednja varijanta između slatkog  pekmeza. Razlikuje se po tome što se za džem koristi manje šećera nego za slatko ali više nego za pekmez i što se u džem stavlja celo voće ili pola celo a pola propasirano.



Sastojci:
10kg očišćenih, neljuštenih šljiva
3-4kg očišćenih bresaka
3-4kg šećera
4 kesice vanilin šećera



Priprema:
Odstraniti koštice iz šljiva i bresaka, pa sve samleti na mašinu za meso. Dobijenu masu staviti u nauljenu šerpu koja može da stane u rernu od šporeta i sve to ubaciti da se greje na srednje jakoj vatri. Ložiti vatru ujednačeno i na svakih pola sata vaditi šerpu iz rerne i promešati pekmez pa okretati šerpu na suprotnu stranu. Posle oko 1,5 sati dodati 2 kg šećera i dobro promešati da se bolje rasporedi. Nastaviti sa daljim loženjem vatre i posle oko 2 sata dodati još 1kg šećera, a ostali šećer dodavati po ukusu (neko voli jako slatke pekmeze). U to vreme otprilike će se i pekmez dosta ugustiti pa bi trebalo izvaditi šerpu na šporet i kuvati pekmez još oko 30 min uz često mešanje. 




Kada počne da ostaje trag prilikom mešanja pekmez skinuti sa vatre, ubaciti vanilin šećer i mikserom na srednjoj brzini mutiti ga oko 15 minuta, da se potpuno ugusti, posvetli i prohladi. Posle toga vruć pekmez sipati u čiste, suve i tople tegle, pa ga staviti na kraj šporeta da se uhvati pokorica. Tegle sa ohlađenim pekmezom poklopiti čistim i suvim poklopcima ili celofanom i čuvati na suvom, hladnom i tamnom mestu.




Ovako spremljen pekmez u rerni zahteva malo truda i pečenja pored šporeta, dobija se zaista ukusna zimnica sa ukusom koji blago podseća na suve šljive, jedino je boja prilično tamna.

SUVE TULUMBE


Uvek sam se pitala kako izgledaju i kako se prave špric krofne, a onda sam našla recept u jednoj staroj knjizi. Pošto recept za špric krofne jako liči na recept za tulumbe, rešila sam da spojim sve u jedno i dobijem savršene tulumbe bez šećernog preliva.




Sastojci:
3 jaja
200ml mleka
1 čaša vode
250g brašna
1 kašikica masti ili butera
Malo soli
1 kašika šećera u prahu za testo
Oko 100g šećera u prahu za posipanje



Priprema:
Staviti mleko, vodu, mast ili buter, malo soli i kašiku šećera na šporet da provri. U provrelu masu dodati brašno i pržiti dok ne počne da se odvaja testo i dok se masa ne ujednači. Potom testo skloniti sa špoeta i ostaviti 15-ak minuta da se ohladi. U mlako testo dodati 3 jajeta i sve dobro umutiti mikserom. Dobijenom masom puniti špric sa nastavkom za tulumbe i istiskivati u dobro zagrejano ulje. Pržiti na srednjoj vatri, dok ne porumene sa svih strana i ne postanu upola lakše. Valjati ih u šećer u prahu pomešan sa venilin šećerom i složiti  na tanjir za serviranje. Poslužiti prohlađene.


UKISELJENA PAPRIKA ZA ZIMU



Za ovu zimnicu nije potrebno birati velike i ujednačene paprike, jedino je bitno da su zdrave, crvene i ne preterano debelih zidova. Ako su paprike male ali pravilnog oblika treba ih stavljati cele u tegle, a ako nisu onda ih seći na 3-4 dela i tako ubacivati u tegle. 
Po ovom receptu za ostavljanje paprike pasterizovanje  ili druga termička obrada nije potrebna.




Sastojci:
Oko 1,5 kg paprike
1,5 šoljica sirćeta
1,5 kašika soli
1,5 kašika šećera
Konzervans
Vinobran









Priprema:

Paprike oprati pa očistiti od repelja i semenki. Ako su paprike manje, nagurati ih u teglu da ostane što manje prostora, a ako su velike i nepravilne iseći ih na veće komade, pa dobro sabiti u teglu od 1.5kg. Kada je tegla puna naliti 1,5 šoljicu sirćeta, dodati so i šećer i konzervans 1g na 1kg, nekoliko zrna bibera i malo belog luka, pa preko svega  naliti vodu do vrha tegle. Osnovno doziranje začina je 1 šoljica sirćeta i po 1 kašika soli i šećera na teglu od 1kg.Ovako napunjenu teglu ostaviti pokrivenu tacnom pa sutradan dodati vinobran 1g na 1kg i poklopiti tegle čistim i suvim poklopcima. Papriku do upotrebe čuvati na suvom i tamnom mestu.

September 21, 2011

DOMAĆE SLATKO OD LJUŠTENIH ŠLJIVA


Smatraju ga kraljem slatkog , ostavlja se posebno za posluženje o slavama i velikim praznicima i podrazumeva se da se služi samo posebnim prilikama. Za razliku od slatkog od divljih jagoda ili slatkog od višanja kod pripreme slatkog od šljiva nije potrebno voditi računa o skidanju pene i njenoj gorčini. Jedino što zahteva malo truda oko ljuštenja i pripreme krečne vode…

Sastojci:
75 komada čvrstih srednje velikih šljiva
1kg šećera
500ml vode
1 limun
1 grumen kreča (250g)
3-5 litara vode

Priprema:
Potrebno je najpre pogasiti kreč da bi se došlo do krečne vode. U dublji metalni sud staviti grumen kreča i prelivati ga sa po malo vode, uz neprestano mešanje. Kada se utroše i kreč i oko 2 litra vode, mešati još malo da se dobije što homogenija masa. Dobijenu tečnost procediti kroz gustu cediljku ili gazu., pa u proceđenu tečnost  naliti još oko 2-3l vode, dobro promešati i ostaviti tako 1-2 sata dok se kreč potpuno ne istaloži, a voda iznad postane bistra. Tada pažljivo kašikom skinuti pokoricu koja se stvori i odbaciti je, a onda pažljivo odasuti bistru tečnost koja je zapravo tražena krečna voda u čist sud.
Nakon pripreme krečne vode uzeti šljive i ljuštiti ih što tanje i ubacivati u krečnu vodu da budu potopljene. Ostaviti ih u vodi oko sat vremena. Nakon sat vremena uzeti oko 1l čiste vode i ubaciti oko 2 supene kašike sode bikarbone. Zatim vaditi šljive iz krečne vode, iglom za pletenje ili sličnim predmetom vaditi koštice, tako da šljive ostanu cele i ubacivati očišćene šljive u vodu sa sodom bikarbonom, gde treba da ostanu oko 10 minuta ili dok se ušpinuje šećer za slatko. Znači, odmah staviti 1kg šećera sa 500ml vode na srednje jaku vatru da se špinuje, pa posle oko 10 do 15 minuta ubaciti šljive koje su se prethodno 5-6 minuta cedile na đevđiru. Uz povremeno drmanje šerpe početi kuvanje slatkog. Slatko se kuva otprilike 15 do 30 minuta na srednje jakoj vatri. Povremeno treba vaditi po malo softa na tacnu da bi se ohladilo i proverila gustina.  Kada gustina softa bude kao malo ređi med dodati 1 limun isečen na tanke kriške pa slatko skinuti sa vatre pokriti mokrom krpom i ostaviti da se ohladi. 




Sutradan slatko sipati  u čiste i suve teglice, dodati po želji na vrh list muškatle rozetle , zatvoriti i čuvati na adekvatnom mestu.



September 15, 2011

BRZI UŠTIPCI SA TIKVICAMA

Uštipci sa tikvicama
Još jedno jelo sa tikvicama, koje može savršeno da posluži kao samostalno jelo za doručak sa jogurtom, a može naći i svoje mesto sa predjelom i salatama. Idealno je što se vrlo brzo priprema a ujedno se može služiti samostalno ili sa lovačkom salatom, mlevenim paradajzom ili pavlakom.

Sastojci:
1 srednja tikvica
2 jaja
10 kašika brašna
1 šolja vode ili mleka
malo praška za pecivo
2 kašičice začina C
malo bibera po ukusu





Priprema:
Tikvicu oljuštiti, očistiti od semenki i izrendati.Viljuškom umutiti jaje, dodati tikvice i začine, a brašno i tečnost dodavati postepeno, da se ne pojave grudvice. Smesa mora biti malo gušća od smese za palačinke.



Dobro zagrejati ulje ili mast i kašikom ulivati smesu i pržiti uštipke na jakoj vatri dok ne porumene, pa prevrtati i pržiti do kraja.Pržene uštipke spuštati na kuhinjski ubrus da upije višak masnoće. 



DOMAĆI KEČAP


Posle nekuvanog mlevenog paradajza i soka od paradajza, došlo je vreme da se pripremi i domaći kečap za zimu. Za ovu varijantu zimnice potrebno je malo više vremena da se ukuva, ali nije preterano zahtevan kao domaći ajvar, na primer.



Sastojci:
8 kg paradajza
250g šećera
4 kašike soli
8 kašika brašna
1 kesica origana
malo bosiljka
1 kesica konzervansa
1 kesica vinobrana

Priprema:
Paradajz oprati, iseći na krupne kriške i samleti na mašinu koja odvaja ljusku i kožu, da se dobije sok od paradajza. Dobijeni sok staviti u lonac na srednje jaku vatru da se kuva. Kada sok uvri za oko 1 prst visine, dodati šećer, promešati i nastaviti sa kuvanjem. Ako se tokom kuvanja stvori pena obavezno je skinuti i odstraniti. Kuvati sok još neko vreme, da uvri još za oko 1 prst visine, pa dodati oko 4 kašike soli ili više, zavisi od ukusa. Kada se so otopi, kutlačom izvaditi oko ½ litre soka i ostaviti da se prohladi. Potom uzeti 8 kašika brašna i dobro izmešati sa prohlađenim sokom od paradajza. Ovu smesu sipati u lonac sa ostalim sokom, uz neprestano mešanje, vodeći računa da sok tada ne ključa. 


Kuvati još oko 5 minuta, pa izvaditi malo mase da se prohladi i proveriti da li je dovoljno gusto. Ako nije dovoljno gust kečap kad se malo prohladi onda dodati još malo brašna na već opisan način. Ovde je bitno znati da se kečap kasnije u teglama još malo steže, pa ne treba preterivati sa brašnom. Na kraju dodati origano i malo izmrvljenog bosioka, kuvati još malo uz dodavanje vinobrana i konzervansa, i na kraju skinuti sa vatre. Posle 5-10 minuta sipati vruć kečap u čiste i zagrejane tegle.  Ostaviti par sati na kraju šporeta da se uhvati pokorica, pa skinuti i potpuno ohlađene tegle poklopiti suvim i čistim poklopcima. 


Ovako pripremljen kečap čuvati na suvom i tamnom mestu.


September 14, 2011

DOMAĆI AJVAR OD BARENE PAPRIKE

Ubedljivi kralj svih zimnica u našoj kući je ajvar. Iako zahteva malo više vremena, njegov ukus potire sve muke prženja pored šporeta. Ovaj recept za ajvar je malo drugačiji od recepta za ajvar od pečene paprike, ali je ukus na svoj način fenomenalan kao i kod ajvara sa pečenim paprikama.
 
Sastojci:
oko 15kg paprike
oko 3kg plavog patlidžana
5l vode
7 kašika eksencije
6 kašika soli
8 kašika šećera
1,3l ulja
oko 10g konzervansa
1 veza lista celera
nekoliko zrna bibera

Priprema:
Paprike za ajvar obično su mesnate i crvene, ali mi smo zbog suše ove godine upotrebili manje mesnate i ne baš sve crvene paprika, iz bašte.
Dakle, paprike oprati i ocediti, pa im zatim odstraniti repelje i semenke. Plavi patlidžan takođe oprati, ocediti pa ga oljuštiti i iseći na šnite. U širu šerpu naliti 5 litara vode i dodati 4 kašike eKsencije, 4 kašike soli, 4 kašike šećera, celer i biber. Pustiti sve ovo da proključa, pa paprike i patlidžan spuštati na 2 do 3 minuta u kipuću tečnost, pa ih vaditi u đevđir, da se ocede pa ih stavljati u veći sud sa poklopcem.



 Da bi se ajvar kasnije što kraće pržio poželjno je paprike i patlidžan dobro ocediti, za šta mi koristimo džakove za paprika, u koje poređamo ovako obrađenu papriku i patlidžan i ostavimo nekoliko sati na ceđenju. Oceđeno povrće samleti na mašini za meso i sipati u dobro nauljenu širu šerpu pa staviti na kraj šporeta da se polako greje. U međuvremenu sipati oko ½ litra ulja u šerpicu da se takođe greje.



 Kada se smesa za ajvar zagrejala, namaknuti je na jaku vatru i pržiti je uz neprestano mešanje.  I ulje namaknuti na jaku vatru i posle oko pola sata prženja uliti ulje u ajvar, opet uz neprestano mešanje. Pržiti ajvar još oko pola sata pa opet dodati još ½ litra ulja pripremljenog na isti način. I ovo ponoviti sa preostalim uljem posle otprilike sat vremena. Dobro oceđen ajvar obično se uprži za 2,5 do 3 sata na jakoj vatri. Pred kraj prženja dodati 3 kašike esencije,  kašike soli i 4 kašike šećera da se ubije gorčina paprike. Pržiti ajvar još malo uz neprestano mešanje pa probavati ukus i po želji ga modifkovati sa pomenutim sastojcima. Po gustini smese i po tragu koji se duže zadržava iza lopatice kojom se meša, može se utvrditi da je ajvar upržen. 



Tada ga treba skinuti sa vatre i uz stalno mešanje dodati oko 10g konzervansa ili 1g na kg ajvara. Posle 7-8 minuta mešanja ajvar sipati u blago zagrejane, čiste i suve tegle, pa ga staviti na kraj šporeta da se uhvati pokorica po površini. Na kraju tegle sa ajvarom dobro zatvoriti poklopcima i ostaviti na tamnom i hladnom mestu do upotrebe.